Jak zrobić opaski na rękę?

Opaski ASG
7

Praktycznie podczas większości rozgrywek ASG pojawia się ten sam problem – jak rozróżnić grające drużyny? Wiadomo, że nikt nie chce oberwać od swojego, ale z drugiej strony niewykorzystana okazja spotkania oko w oko z przeciwnikiem może skończyć się dla nas marszem z podniesioną ręką na respa.

Niektórzy decydują się na „zapamiętywanie” tzn. każdy z graczy musi zapamiętać z kim gra w drużynie, a kto jest po przeciwnej stronie. Jednak ta metoda jest równie zawodna, co nasza pamięć i nie sprawdza się, szczególnie w przypadku „świeżych” graczy, którzy jeszcze dobrze nie poznali swych kompanów.

Czasami lepszym rozwiązaniem jest podział drużyn ze względu na noszone mundury. Nawet jeżeli nie wiemy jak nazywa się dany kamuflaż, to i tak jest szansa, że go rozpoznamy. Jednak ta metoda ma również kilka wad. Co zrobić jeżeli 3/4 grających ma „multicama”? Albo jak rozwiązać  problem, gdy dwóch kumpli przyszło na strzelankę razem, ale w odmiennym umundurowaniu? Chcą być razem, a powinni grać w przeciwnych drużynach. Oczywiście abstrahujemy tu od imprez, na których obowiązuje stylizacja i z góry ustalony podział drużyn według kamuflażu, choć i przy takich imprezach często jest problem z odróżnieniem przeciwnika od swojego.

Rozwiązaniem efektywnym, a jednocześnie dyskretnym mogą stać się opaski.

Taśma samoprzylepna

Najprostszym substytutem opasek może okazać się użycie szerokiej taśmy samoprzylepnej. Wystarczy do tego użyć taśmy pakowej, izolacyjnej, naprawczej, bądź montażowej. Należy okleić nią, najlepiej oba ramiona graczy i sprawa załatwiona. Czasami stosuje się metodę oznaczania jedynie jednej ze stron opaskami – gdy dostępna jest taśma tylko w jednym kolorze – jednak jest to metoda, która nie do końca się sprawdza, ponieważ bardzo łatwo może dojść do pomyłek. Gdy nie zobaczysz opaski, nie oznacza to, że gracz jest z drużyny „bez opasek”. Lepszym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy obie drużyny mają opaski i każdy z graczy musi przed oddaniem strzału zidentyfikować potencjalnego wroga.

Jednak wykorzystanie taśmy klejącej do oznakowania stron niesie ze sobą dość mało przyjemne konsekwencje. Po rozgrywce, na mundurze mogą zostać ślady kleju trudne do usunięcia nawet w praniu. Może zatem warto zainwestować i samemu zrobić zestaw opasek, które nie będą niszczyć mundurów? Poniżej przedstawiamy dwa sposoby uszycia opasek.

Opaska I (z rzepem)

Co będzie potrzebne?

 1. Materiał – tu można wybrać co się chce lub co ma się pod ręką, jednak najlepiej sprawdza się dederon – materiał tani i mocny (można dostać już za ok. 8 – 10 zł/m),
 2. Zestaw rzepów – część miękka („samiczka”) i ostra („samiec”).
 3. Nożyczki.
 4. Linijka lub metr krawiecki.
 5. Ołówek, długopis lub ‘mydełko’.
 6. Igła i nici lub maszyna do szycia.

Schemat:

Opaska z rzepem - schemat Rysunek 1

Sposób wykonania:

 1. Należy ustalić wymiary opaski. W tym celu trzeba zmierzyć obwód ramienia „na mundurze”. Opaska nie może być zbyt luźna, bo podczas działań się zsunie. Nie może też być zbyt ciasna, bo będzie utrudniać ruchy. Szerokość opaski powinna być ok. 4 – 7 cm. (węższe opaski po prostu będą niewidoczne).

  Przyjmijmy przykładowe wymiary opaski: szerokość 4 cm długość 40 cm. Nawet jeżeli materiał, z którego robimy opaskę jest „odporny” na zabrudzenia, niesprzyjające warunki atmosferyczne i rozerwania, to warto zabezpieczyć brzegi przed strzępieniem się. Musimy zatem doliczyć po ok. 0,5 cm z każdej strony na wzmocnienia.

  • szerokość całkowita: 0,5 cm wzmocnienia + 4 cm szerokości + 0,5 cm wzmocnienia;
  • długość całkowita:  0,5 cm wzmocnienia + 40 cm długości + 0,5 cm wzmocnienia;

  Wymiary materiału, powinny zatem wynosić: 41 x 5 cm (porównaj z rysunkiem 1).

 2. Wycinamy nożyczkami z materiału prostokąt o wyliczonych wymiarach.
 3. Jeżeli mamy maszynę do szycia, to brzegi materiału po przycięciu możemy obszyć jakimś ściegiem „zygzakowym”, by się nie pruły. Nie jest to jednak konieczne.
 4. Na bocznych krawędziach opaski (lewej i prawej) zawijamy po ok. 5 mm materiału i przeszywamy zwykłym ściegiem. Jeżeli nie mamy maszyny, po prostu szyjemy w rękach.
 5. To samo robimy na krawędziach górnej i dolnej.
 6. Teraz pozostaje nam naszyć rzepy.
  • rzep ostry („samiec”) naszywamy blisko jednego końca  np. lewego ‘w poprzek’; 
  • rzep miękki („samiczki”) naszywamy po przeciwnej stronie materiału, z drugiego końca opaski ‘wzdłuż’

Jeżeli wszystko wykonaliśmy poprawnie, to opaskę będzie można zapiąć na większości ramion i nie będzie się zsuwać, ani zbyt mocno opinać.

Uwaga ! Położenie obu rzepów zaznaczono na (Rysunku 1), jednak należy pamiętać, że trzeba je naszyć na przeciwnych stronach opaski

Opaska II (z gumką)

Co będzie potrzebne:

 1. Materiał – podobnie jak w poprzedniej opcji można wykorzystać dowolny materiał, jednak najlepiej sprawdza się dederon – materiał tani i mocny (można dostać już za ok. 8 – 10 zł/m).
 2. Gumka kapeluszowa (ok. 1.5 – 3 mm grubości w przekroju, okrągła) – można też zastosować zwykłą gumkę ‘majtkową’.
 3. Nożyczki.
 4. Linijka lub metr krawiecki.
 5. Ołówek, długopis lub ‘mydełko’.
 6. Igła i nici lub maszyna do szycia.
 7. Mała agrafka.

Schemat:

Opaska z gumka - schematRysunek 2

 

Sposób wykonania:

 1. Należy ustalić wymiary opaski – analogicznie jak w przypadku opaski z rzepem! Przyjmijmy przykładowe wymiary opaski z przykładu poprzedniego: szerokość 4 cm, długość 40 cm. Podobnie jak poprzednio, doliczyć należy po ok. 0,5 cm z każdej ze stron na wzmocnienia. Jednak w przypadku tej opaski musimy dołożyć po ok. 0,5 – 1,5 cm na ‘tunele” dla gumki (w zależności jak grubą gumkę zastosujemy) oraz ok. 0,5 cm na długości, na zszycie opaski. Zatem wymiary wyglądają następująco:
  • szerokość całkowita: 0,5 cm wzmocnienia + 1 cm ‘tunel’ + 4 cm szerokości + 1 cm ‘tunel’ + 0,5 cm wzmocnienia.
  • długość całkowita: 0,5 cm wzmocnienia + 40 cm długości + 0,5 cm wzmocnienia + 0,5 cm zszycie.

  Wymiary materiału zatem, powinny wynosić: 41,5 x 7 cm (porównaj z rysunkiem 2).

 2. Wycinamy nożyczkami z materiału prostokąt o wyliczonych wymiarach.
 3. Jeżeli mamy maszynę do szycia, to brzegi materiału po przycięciu możemy obszyć jakimś ściegiem „zygzakowym” by się nie pruły. Nie jest to jednak konieczne.
 4. Na bocznych krawędziach (lewej i prawej) opaski, zawijamy po ok. 5 mm materiału i przeszywamy zwykłym ściegiem. Jeżeli nie mamy maszyny, po prostu szyjemy w rękach.
 5. To samo robimy na krawędziach górnej i dolnej.
 6. Teraz musimy zszyć opaskę. Zszywamy lewą krawędź z prawą. Od teraz szycie będzie trudniejsze, bo opaska nie jest już płaska, lecz ‘okrągła’. Szyjemy zwykłym ściegiem. Można przeszyć dwa razy dla pewności.
 7. W następnej kolejności szyjemy ‘tunele’ na gumki na górnej i dolnej krawędzi. Na obu krawędziach zawijamy odpowiednią szerokość materiału i zaszywamy zwykłym ściegiem

Opaska z rzepem - schemat 2Rysunek 3

Uwaga ! Przeszyć należy ‘dokoła’, wzdłuż obu krawędzi (dolnej i górnej), jednak w obu przypadkach należy zostawić ok. 0,5 – 1 cm odstępu niedoszytego. Jest to konieczne, by włożyć gumkę do tunelu (patrz Rysunek 3).
 1. Ostatnim krokiem jest wprowadzenie gumki do ‘tuneli’. Może w tym pomóc mała agrafka – zapinamy ją na gumkę i przeciągamy w ‘tunelach’. Długość gumki powinna być o ok. 1-3 cm krótsza niż długość opaski. Końce gumki po prostu związujemy na supeł, bądź zszywamy.

Uwagi

Pamiętajmy jednak o jeszcze jednej rzeczy. Przy doborze koloru, unikajmy koloru czerwonego! Przeznaczony jest on do oznaczania „trupów” – osób schodzących na ‘respa’. Użycie tego koloru podczas rozgrywki może doprowadzić do szeregu nieporozumień, a nawet konfliktów.

Należy unikać również zbyt jaskrawych / odblaskowych kolorów – zdradzą one pozycję graczy. Można je wykorzystać do oznaczenia osób, które w bezpośredniej rozgrywce nie biorą udziału, a służą jedynie pomocą lub nadzorują np. osoba robiąca zdjęcia.

Zdjęcia gotowych opasek

Komentarze (7)

 1. avatar
  Autor: St. Arter
  Dodano: 19 stycznia 2014 o 10:12

  Myślę, że te na rzepach lepsze bo te na gumce to się zaraz porozciągają i będą spadać.

  • avatar
   Autor: Tedi
   Dodano: 24 marca 2014 o 18:05

   O gustach podobno się nie dyskutuje, ale do obu rozwiązań można spisać pełną listę zarówno zalet jak i wad. Ważne że każdy kto chce ma do wyboru kilka opcji …
   Co do rozciągania gumek to powiem tak: mnie się jeszcze nie zdarzyło – a w najgorszym wypadku (nawet w przypadku zerwania) wymiana gumki jest dużo łatwiejsza niż przeszycie rzepa.

 2. avatar
  Autor: marczak
  Dodano: 24 marca 2014 o 14:26

  Fajnie, że to opisaliście ale komu się będzie chciało zrobić takie opaski dla całej kompaniji? 😉

 3. avatar
  Autor: Tedi
  Dodano: 24 marca 2014 o 16:37

  Też miałem ten dylemat .. ale jak już kupiłem materiał i pociąłem .. to okazało się, że spokojnie hurt odstawiasz, idzie jedna po drugiej … :)  Wszystko jest kwestią organizacji i samozaparcia. Jak masz wszystko dobrze przygotowane to idzie moment, wręcz taśmowo :D.
  Tu zdradzę jeszcze jedną 'ciekawostkę' – przy takim podejściu 'taśmowym' można zaoszczędzić na niciach, po prostu najpierw np. obszywasz boki we wszystkich podsuwając je po kolei, potem zaś rozcinasz  … przez co masz mniej "frendzli" po obcinaniu – mniej się marnuje :P.

 4. avatar
  Autor: Pazuzu_98
  Dodano: 24 marca 2014 o 17:33

  Zalerzy jaką taśme kupisz i trzeba zaraz po strzelaniu odklejac to śladów nie będzie.

  • avatar
   Autor: Tedi
   Dodano: 24 marca 2014 o 18:11

   Teoretycznie takie rozwiązanie jest OK, ale latem gdy słoneczko przyświeci mocniej (nawet przy lepszych taśmach) nie ma siły by klej się nie "glucił" po mundurze :(. Już kilka naszywek mam zapaćkanych w ten sposób i praktycznie nie da się przywrócić już ich stanu wyjściowego.
   Ja tam wolę szyte opaski – kupić to nie problem i każdy to potrafi (… czasem tylko problem z kasą), ale jak na strzelankę przynoszę hand-made własne opaski to i przyjemniej się kompozyt wymienia. 

  • avatar
   Autor: Matts
   Dodano: 24 marca 2014 o 20:25

   Opaski są wielokrotnego użytku, taśma średnio

Zostaw komentarz

Jesteś niezalogowany. Aby móc się szerzej zidentyfikować Zarejestruj się lub zaloguj.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies. więcej

Wykorzystanie ciasteczek (“cookies”)

Nasza strona wykorzystuje cookies – małe pliki tekstowe, które są umieszczone na komputerze, aby pomóc stronie zapewnić użytkownikowi łatwiejsze korzystanie z jej zasobów. Generalnie, ciasteczka są używane do zachowania preferencji użytkownika, przechowywania informacie np. odnośnie zawartości koszyka w sklepie internetowym, czy zapewnienia możliwości śledzenia anonimowych danych do aplikacji, takich jak Google Analytics. Cookies służą identyfikacji Twojej przeglądarki podczas korzystania z naszej strony, abyśmy wiedzieli jaką stronę Ci wyświetlić. Ciasteczka nie zawierają żadnych danych osobowych.

Z reguły pliki cookie będą dla Ciebie pomocne. Jednakże, jeśli wolisz wyłączyć cookies na tej stronie i na innych, najskuteczniejszym sposobem na to będzie wyłączenie cookies w swojej przeglądarce. Proponujemy konsultację w sekcji pomocy przeglądarki lub przyjrzenie Witryny o ciasteczkach, która oferuje wskazówki dotyczące wszystkich nowoczesnych przeglądarek.

Zamknij

Google+